Co je plenková dermatitida a jak před ní ochránit

Plenková dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže, které se vyskytuje u osob, které jsou z jakéhokoliv důvodu nuceny nosit pleny. Nejčastěji se tak vyskytují u malých dětí nebo seniorů. Důvodem vzniku plenkové dermatitidy je nedostatek přísunu vzduchu pod plenu, kde jsou výkaly a pot. Jejich působením vzniká plenková dermatitida, která je obecněji známá pod slovem opruzenina. Toto zánětlivé onemocnění není většinou nijak rizikové, nedá se však mluvit o tom, že by bylo příjemné.

Projevy plenkové dermatitidy

Plenková dermatitida se projevuje začervenalými flíčky na pokožce pod plenou. Většinou svědí, bolí, pálí a dotýkání se zarudlé kůže je nepříjemné. Pokud není pokožka popraskaná ani nemokvá, jedná se o lehkou dermatitidu, kterou lze léčit krémem na opruzeniny. V opačném případě je vhodné navštívit praktického lékaře nebo dermatologa, který nasadí potřebnou léčbu k vyřešení vzniklého problému.

Léčba plenkové dermatitidy

V prvé řadě je nutné postižené místo jemně omýt vodou, nejlépe vlažnou či teplou. K mytí se nedoporučuje používat žádný parfemovaný mycí gel, který by mohl pokožku více podráždit. Po umytí je nejlepší variantou nechat pokožku volně oschnout. Pokud to není možné, osušte místo vlažným vánkem fénu nebo jej osušte čistým ručníkem. Po pokožce netřete, pouze jemně poklepávejte. Jakmile je opruzenina osušená, k hydrataci použijte krém na opruzeniny, který je vhodný pro děti od 6 měsíců. Nakonec pokožce dopřejte plenu, která zaručuje vysokou prodyšnost.

Jak se ubránit plenkové dermatitidě?

Hydratace a dostatečný přísun vzduchu jsou dva klíčové faktory, které jsou důležité k omezení vzniku plenkové dermatitidy. Třetím klíčovým faktorem je pravidelná výměna plen tak, aby byly výkaly z pokožky včas smyty. Těmito kroky budete předcházet vzniku opruzenin.

Publikováno: 02. 06. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Nikola Lázníčková