Má vaše kolo povinnou výbavu?

Jízda na kole je zdravá a zábavná, ale ještě před tím než nasednete na kolo, musíte zkontrolovat, jestli máte všechny součástí povinné výbavy. Rozhodně byste to neměli podceňovat, jednak protože vás povinná výbava na cestách chrání, ale také protože byste za to mohli dostat pokutu.

Začínáme u světel

Mnoho lidí ani neví, co všechno patří do povinné výbavy kola, velmi důležitými prvky, které by nesměly chybět na kole, ani kdyby nepatřily k povinné výbavě, jsou odrazky a světla. Odrazky musí být vpředu i vzadu, na předním i zadním kole a také na pedálech. Některé odrazky jsou na kole hned při jeho koupi, avšak většinou se horské kolo se světly se neprodává, proto si je musíte dokoupit sami. V případě, že hledáte světlo, které bude malé, nebude vám na řidítkách překážet, ale přitom bude efektivní, pak můžete zvolit světla značky Sigma, která mají velmi jednoduché ovládání a přitom jsou opravdu kvalitní.

Děti musí mít i helmu

Pokud ještě nejste zletilí, pak je dalším povinným prvkem přilba na kolo. Mnoho dětí ji nosí opravdu nerado, ovšem musíte si uvědomit, že je to prvek, který vám může při pádu zachránit život. Kromě toho má helma mnoho podob, takže si můžete najít i stylový kousek, na který budete hrdí. Všimněte si, že i spousta dospělých lidí se chrání helmou, protože si uvědomují její důležitost.

Toto není povinné

Mezi povinnou výbavou jsou i prvky, které sice nejsou povinné, ale doporučují se. Patří mezi ně kryt řetězu, který chrání především vaše kalhoty, neboť si je nezašpiníte ani neroztrhnete, dále blatníky a zvonek. Jsou to sice prvky, které primárně nechrání váš život, ale mohou být velmi nápomocné, díky blatníkům můžete na cestu vyrazit i po dešti a zůstanete suší a zvonky vám chrání chodce, ale zároveň když na sebe zvonkem upozorníte, chodci uhnout stranou, takže vaše jízda bude plynulá.

Co by se ještě mohlo hodit?

Do povinné výbavy sice nepatří stojan na jízdní kolo nebo stojan na pití a tachometr, ale určitě to při jízdě oceníte a nezapomeňte ani na sadu na opravu kol, protože nikdy nevíte, co se stane a je dobré být připravený.

Publikováno: 19. 07. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Nikola Lázníčková