I bižuterie potřebuje péči

Bižuterie je skvělá možnost, jak svému outfitu dodat šmrnc a styl a každý den mít jiný doplněk. Aby stála dobře, vypadala a způsobovala nám radost dlouho, musíme jí věnovat pravidelnou péči, stejně jako jiným šperkům.

Už od dob žití v jeskyních mají lidé potřebu se zdobit a svými doplňky odlišovat od ostatních. Historie šperků a obecně ozdob je samozřejmě velmi dlouhá a najdeme v ní náhrdelníky z úlomků, kostí a dřeva, bronzu a dalších kovů, pečlivě propracované i velmi rustikální. V současné době jsou v módě šperky originální a zároveň elegantní. Zatímco u zlatých a stříbrných šperků volíme spíše nadčasový vzhled, který tolik neovlivňuje móda, u bižuterie si můžeme dovolit různé experimenty a reflektovat módní trendy. Musíme ale mít na paměti, že pokud chceme zachovat její perfektní vzhled, je potřeba o ni pečovat. Během nošení se totiž bižuterie setkává s mnoha faktory, jako jsou pot a olej na pokožce, kosmetické přípravky, prach i povětrnostní vlivy. Nesvědčí jí vlhkost, chemikálie ani přímé sluneční záření.

Péče o bižuterii začíná už tím, jak se k ní chováme během nošení před ním a po něm. Ideálně bychom ji měli sundávat před jakoukoli sportovní aktivitou, úklidem nebo vařením, zkrátka činnostmi, při kterých může dojít ke zvýšené produkci potu nebo vlhkosti. Proto bychom také bižuterii neměli skladovat v koupelně a nasazovat si ji před aplikací parfému. Pro čištění bižuterie pak existuje několik různých postupů a nelze s jistotou říct, který je ten nejlepší, protože každý náš doplněk může být vyroben z různého materiálu či směsí. Použít můžeme čisticí roztoky, domácí roztoky připravené ze sody, soli či octa nebo prostředky na čištění stříbra. Vždy je ale potřeba vyzkoušet účinnost zvoleného přípravku na málo viditelném místě daného šperku a najít tak ten nejefektivnější způsob čištění.

K prodloužení životnosti, oblíbené bižuterie i zachování skvělého vzhledu pomůže, když ji po každém nošení přetřeme suchým měkkým hadříkem a následně uložíme na tmavé místo chráněné před slunečními paprsky.

Publikováno: 30. 03. 2023

Kategorie: Móda

Autor: Nikola Lázníčková