Klimatizace může mít na zdraví i negativní vliv

Klimatizaci v současnosti najdete v kancelářích, autech, v hotelích a dokonce ji někteří lidé mají i v domácnostech. I když jsou vysoké teploty a dusno nepříjemné a zdá se vám, že ochlazení vzduchu je jistým vykoupením, klimatizace má i negativní následky a to především na vaše zdraví. Proto se ji naučte správně používat! Jaké to jsou? Například bolest v krku, nachlazení a mnohé jiné. Pro tělo totiž není zdravé, pokud je dlouhodobě v suchém prostředí, které při klimatizací vzniká. Proto je třeba, abyste klimatizaci používali zodpovědně, ať má na vás pouze pozitivní účinky, píše stephealth.com.

Problémy s dýcháním

Měli byste si uvědomit, že každá drastická změna teploty poškodí váš dýchací systém. Proto vám přechody z vysoké teploty na nízkou teplotu v kanceláři nebo v supermarketu mohou způsobit vážné problémy. Kvůli cirkulaci vzduchu jste také náchylnější k získání infekce dýchacích cest. Může vám způsobit problémy, jakým je faryngitida nebo infekce krku. Existují dokonce důkazy, které naznačují, že lidé, kteří tráví více času v klimatizovaných prostředích, mají větší riziko vzniku onemocnění hrdla a nosu. Tip: Mobilní klimatizace, ale také ventilátory do bytu, mobilní topidla, odvlhčovače vzduchu, stavební míchačky a v neposlední řadě i vibrační desky najdete v e-shopech společnosti eprofi.cz s.r.o.

Virové infekce

Jedním z nejběžnějších účinků klimatizace je šíření virových infekcí. V klimatizovaném prostředí se starý vzduch neustále recirkuluje a zabraňuje pronikání čerstvého vzduchu (například přes otevřené okno). V důsledku toho starý vzduch proudí a přenáší studené a chřipkové zárodky, jakož i jiné bakterie, z člověka na člověka. Proto existuje větší riziko nákazy virovou infekcí v klimatizovaném prostředí jako v místnosti bez klimatizace. Nicméně některé modely klimatizací naopak vzduch čistí!

Dehydratace

Lidé, kteří tráví dlouhé hodiny v klimatizovaných pokojích, jsou zjevně náchylnější k dehydrataci. Klimatizace totiž absorbuje příliš mnoho vlhkosti a lidé tak často zapomínají pít dostatek vody a odrazu jsou dehydratovaní. Ano, dehydratace je možná i v chladnějším prostředí. Jelikož tělo nepociťuje horko, neptá si ani tekutiny, není takové žíznivé. Navíc, když jste v chladném prostředí, vaše tělo nepociťuje takovou potřebu pohybovat se.

Bolest hlavy

Bolesti hlavy jsou jedním z nejběžnějších vedlejších účinků klimatizace. Dokonce vám může přivodit až migrénu. Riziko dehydratace samozřejmě zvyšuje i riziko bolesti hlavy. Dehydratace je často ignorována přesto, že je příčinou jiných zdravotních problémů.

Suché oči

Klimatizace může způsobit, že vaše oči budou suché. Právě proto můžete pociťovat jejich častější bolest a svědění. Klimatizace samozřejmě nezpůsobí přímé vyschnutí očí, ale určitě nepomůže lidem s kontaktními čočkami, nebo osobám, které již tento problém mají. V případě pokud pociťujete tento problém, měli byste si pořídit kapky do očí a oko hydratovat.

Snižuje vaši schopnost tolerovat teplo

Pokud trávíte hodně času v klimatizované místnosti, může se u vás projevit nesnášenlivost vůči teplu. To je běžné zejména v létě. Pamatujte, že vaše tělo může být ve stresu při přesouvání z chladné kanceláře do teplého vnějšího počasí. Tato náhlá změna teploty může mít negativní vliv na vaše zdraví. Právě proto by se neměla klimatizace neustále používat. Měli byste si přes den i vyvětrat, nezapomínat na pitný režim (například si každé ráno napustit dvoulitrový džbán vody) a sledovat vlastní reagování na klimatizaci.

Publikováno: 13. 05. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Nikola Lázníčková