Silná a zdravá imunita není zadarmo. Jak jí pomoci?

Svoji imunitní soustavu posílíte mnoha způsoby. Nestačí ale jen sedět a čekat až se něco stane. Pro zdravou imunitu musíte také něco udělat. Ideální čas k tomu je jaro, kdy se probouzí příroda, ale i naše životní energie a všechno proudí ven a chce se rozvíjet. Společně s rostlinami na vaší zahrádce můžete podporovat také svoji imunitu a dočkat se tak aktivního léta v nejlepší kondici. Jak na to?

Zaměřte se na jídelníček a pohyb

K posílení imunity nevede cesta přes knedlo, vepřo, zelo. I když právě zelí v tomto pokrmu by fungovat mohlo. Museli byste jej ale konzumovat samotné. Pro posílení imunity je totiž v první řadě potřeba zapracovat na vašich střevech. Dobře jim dělá kvašená a nakládaná zelenina, ale i jakékoliv jiné fermentované potraviny, které podpoří zdravé složení střevní mikroflóry. Ideální jsou k tomuto účelu zeleninové šťávy, které v naředěné podobě zvládne konzumovat i ten, kdo jinak zeleninu příliš nemiluje. K tomu je potřeba se pravidelně hýbat. Každodenním pobytem na čerstvém vzduchu uděláte pro svoje střeva a tedy i imunitu více, než byste čekali.

Vyzkoušejte bylinky

Z bylinek je na posílení imunity velmi často doporučován Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) obsahující především flavonoidy. Jde o léčivou rostlinu s antioxidačními účinky, které je připisováno mimo jiné také příznivé působení proti bakteriím a virům. Šišák bajkalský může pomoci nastartovat imunitní systém i po dlouhodobé nemoci. Zároveň s tím podporuje tvorbu krve a snižuje křeče a alergické projevy. Méně známou rostlinou pro podporu imunity je Černucha setá (Nigella sativa), jejíž semena se užívají především proti nadýmání. Mají totiž žlučopudné, ale i močopudné účinky. Velmi dobře účinkuje ale také jako prevence zánětů dýchacích cest anebo podpora organismu v období zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení. Černuchu můžete jednoduše pít ve formě čaje či nálevu.

Exotická vilkakora

Mezi bylinky pozitivně působící na lidskou obranyschopnost patří také vilkakora známá také pod názvem Kočičí dráp. Jde o kůru z amazonské liány, jejíž domovinou je Peru. Právě v těchto končinách je považována za posvátnou rostlinu, k čemuž ostatně směřuje také její název. Vilkakora je skvělá ve formě prášku, který si můžete nasypat na ranní kaši nebo jogurt. Prášek můžete ale rozmíchat také ve vodě anebo si dopřát veganské kapsle, které jsou jím plněné. Méně známou rostlinou je černucha setá (Nigella sativa), ze které se používají semena. Obsažené látky pomáhají při uvolňování křečí hladkého svalstva, působí proti nadýmání, močopudně i žlučopudně, při dýchacích problémech, chřipce i nachlazení a dalších problémech. Černucha setá může být jedna ze složek přírodních přípravků, ale může se pít i jako čaj. Z důležitých látek lze uvést thymochinony a dithymochinony.

Publikováno: 06. 04. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Nikola Lázníčková