Mýty o veganství

Podle statistik je vegany přibližně milionů osob a jejich počet pořád vzrůstá. Ovšem právě s narůstajícím počtem veganů se dobře daří také mýtům, které o veganství kolují. Myslíte například, že když přestaneme jíst maso, zvířata ovládnou planetu? Nebo dokonce, že mužům po konzumaci sóji narostou prsa? Lidé dokáží uvěřit čemukoliv a veganství je toho dokonalý příklad. V následujících řádcích vyvrátíme některé mýty o veganství, nikoliv za pomocí vlastních názorů, ale díky podložených výzkumů a názorů světových odborníků. Tip: Svůj veganský jídelníček si můžete zpestřit proteiny, kaší nebo smoothie z eshop Fitday. S kvalitou produktů vás seznámí tato Fit-day recenze.

Rostlinná strava neposkytne organismu dostatek živin

Častá domněnka některých „odborníků přes maso“ je, že budete mít neustále pocit hladu. Ovšem rostlinná výživa dnes dokáže plnohodnotně nahradit normální stravu. Nejenže můžete vyzkoušet náhražky za maso nebo jiné živočišné produkty, ale především si na většině docela dobře pochutnáte. V široké nabídce veganských jídel můžete ochutnat skvělé náhrady za maso, jako například houby, seitan, nebo třeba do oblíbených tortil místo masa přidat tempeh, který mimochodem, když osmažíte na pánvi, tak má opravdu výbornou chuť. Pokud holdujete dalším druhům masa můžete vyzkoušet připravit třeba slaninu, karbanátky, ale i jiné alternativy mletého masa. Dnes už běžně v obchodech také zakoupíte hotové veganské burgery, které stačí pouze ohřát. Pro milovníky klasických českých jídel také najdete řízky ve veganské podobě.

Mužům porostou ze sóji prsa

Ano je to k neuvěření, ale i takové mýty se o veganství šíří napříč evropskými zeměmi. Luštěniny se konzumují v asijských zemí od pradávna, ovšem šikovní spekulanti i dnes dokáží vymyslet nesmysluplné mýty, kterým leckdo věří. Sója nemá vliv na množství testosteronu, ani dalších hormonů, jako estrogeny či fytoestrogeny. A proto nemůže ovlivnit nepřirozený růst prsů u mužů.

Publikováno: 02. 12. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Nikola Lázníčková