Guarana na hubnutí, podporu imunity i ospalost

Guarana je nejen povzbuzující, ale i tajný spojenec v boji s kilogramy, posilovač imunity a lék na ospalost. Objevte s námi všechny pozitivní účinky této exotické rostliny na naše tělo. Možná budete překvapeni, jaká pozitiva její užívání může mít.

Pomoc při střevních potížích

Guarana vedle mnohých jiných látek obsahuje celou řadu tříslovin. Právě proto guarana může dobře posloužit proti průjmu. Kofein pak zase dokáže pomáhat při zácpě. Je ale potřeba myslet na to, že při střevních potížích se doporučují spíše menší dávky, aby nedošlo k vedlejším účinkům, jako může být například zhoršení průběhu průjmu.

Příznivý vliv na srdce

Je zajímavé, že guarana pomáhá srdci bránit se vzniku onemocnění. To je dáno především bohatým obsahem antioxidantů, které zajišťují dostatečné prokrvení. Se srdcem pak souvisí také snižování hladiny cholesterolu.

Guarana dokáže snižovat škodlivý LDL cholesterol, čímž pomáhá šetřit tepny a následně i srdce jako takové. Díky tomu se snižuje riziko mozkové mrtvice nebo infarktu. Tyto obtíže jsou často způsobeny právě zanesením tepen škodlivým cholesterolem.

Snižování bolesti a podpora imunity

Vedle výše zmíněných plusů dokáže guarana také snižovat bolest. I za to je zodpovědný kofein, který je v ní obsažený. Toho lze využít při akutních bolestech, mezi které se může řadit například bolest hlavy nebo zubů. Guarana nedokáže bolest zcela zastavit, velmi účinně ale dokáže bolest tlumit, což poskytne úlevu.

Vedle kofeinu pak guarana obsahuje celou řadu minerálů a vitamínů, zejména pak vitamínu B a vitamínu C. Díky tomu se přípravky s guaranou používají také jako boost imunity nejen v podzimních měsících. Nápomocné jsou také zmiňované antioxidanty, které redukují volné radikály.

Na únavu, stress i soustředění

Zdaleka nejvíce se ale guarana využívá proti únavě a stresu. Obsah kofeinu je výrazně vyšší než u kávy, navíc dokáže guarana pomoci na delší časový úsek. Toho lze využít například při vysokém pracovním nasazení, při studijních nocích ale také za volantem.

V případě, že jste často unaveni, doporučujeme doplnit vitamín D, který je pro kvalitní a dostatečný spánek velmi důležitý.  

Publikováno: 05. 11. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Petra Novotná