Ochrana před koronavirem není složitá. Jak na to?

Přestože se na trh dostávají vakcíny, prevence před koronavirem se stále jeví jako nejschůdnější řešení. Ideální samozřejmě je, když se nám podaří zabránit, abychom s virem přišli do kontaktu. Jak na to? Dodržujte následující pravidla a zůstaňte v bezpečí.

Jak ochráníte své blízké?

Především tím, že výrazně omezíte kontakt s okolím. Pokud cítíte, že máte horečku, změřte si teplotu a nechte si udělat test. V případě pozitivity důsledně dodržte všechna karanténní opatření. V rámci prevence nezapomínejte na nošení roušky či respirátoru. Skvělou volbou jsou roušky, ve kterých se dobře dýchá. Najdete je například v e-shopu rouskoshop.cz. Jedná se o výrobky z české republiky opatření antibakteriální textilií. Prodejce nabízí široké spektrum designových roušek pro děti, muže i ženy.

Jak ochráníte sebe?

Vycházejme z předpokladu, že se virus šíří především z člověka na člověka. Proto se ve společnosti ostatních lidí snažte o dodržení doporučené bezpečné vzdálenosti (2 m). Koronavirus se šíří do okolí prostřednictvím kapének, které se do prostředí dostávají kýcháním a kašláním. Nakazit se však můžeme také při kontaktu s infikovaným povrchem – například při cestování v městské hromadné dopravě, případně kdekoliv jinde, kde se běžně pohybují lidé. Virus na površích přežívá několik hodin až několik dní.

Co ještě dělat pro ochranu před koronavirem?

Naprosto zásadní je snaha o vybudování akceschopného imunitního systému. Pokud jste vždy nad zdravým životním stylem zavíral oči, je nejvyšší čas na změnu přístupu. Velmi důležité je časté umývání rukou vodou a mýdlem, a to nejméně po dobu 20 sekund – vždy poté, co přijdete domů z veřejného prostranství. Nemáte-li k dispozici mýdlo, použijte dezinfekční prostředek s min. 60 % alkoholu. Neumytýma rukama se nikdy nedotýkejte očí, úst a nosu. Omezte sociální kontakt – minimálně s nemocnými lidmi a v případě podezření na onemocnění neváhejte s otestováním.

Publikováno: 06. 03. 2021 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Nikola Lázníčková